Sladkosti

Takže takto: Ste v oblasti sladkostí. Ste v oblasti, ktorá patrí do sekcie „nevhodná strava“. Odborníci na výživu neodporúčajú jesť cukor. Nie veľa, alebo menej. Najlepšie žiadny. Tejto veci odporúčam sa trocha prispôsobiť.

Ak nemáte s postavou problémy, potom jedzte čo chcete. Ale ak sa vám okolo pupka ovíja pneumatika, úplné a striktné obmedzenie sladkostí by mal byť pre vás príkaz číslo 1. Sladkosti sú spravidla vysokoenergetické bomby, ktoré sa jedia väčšinou celkom nezávisle na tom, či ste hladní, alebo nie. Veľmi často preto aj zjedenie malej sladkosti môže byť výsledkom priberanie.

Pred jedením sladkostí je dobré vedieť, čo je to glykemický index potravín. V sekcii sladkosti sú totiž recepty s vysokým, či najvyšším glykemickým indexom. Takže sladkosti by ste mali brať vážne. Ono to totiž býva spojené – kto miluje sladkosti a dopriava si ich, býva tučnučký…

Sladkosti sú zákerné aj tým, že na zvýraznenie chuti (a aj z technologických dôvodov) zvyknú obsahovať dosť veľa tuku. A veľa tuku = veľa peňazí. A tak gazdiná siahne po najlacnejších druhoch tuku. To znamená nekvalitný tuk. Jeho tepelným spracovaním sa často tvoria rakovinotvorné látky, čo nie je nič ani pre zdravých ľudí. Inikedy sú sladkosti plné smotany, alebo masla. Tu je tuk navyše obohatený o cholesterol – tiež nič pre upevnenie zdravia…

Sladkosti vzbudzujú túžbu, sú tak trocha ako droga. Okoštujete a chcete ešte. Dáte ešte, chcete viac. Máte viac, to sa stáva normálnym. Treba ešte viac… Takže pozor na sladkosti. Sú zákerné.

Komentáre k článku: Sladkosti

 1. katka 11. augusta 2011

  dobry den,
  pred par dnami som u vas citala recept na nejake kolaciky tvaroh a ovsene vlocky, potom ze sup do mrazaku, no neviem ich najst.
  pomozete mi?
  dakujem,
  Katka

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: