Banánová pena s ľanovými semienkami

Ľahká a chutná dobrota, ktorá sa hodí, ako tip pre tých, ktorí chcú jesť zdravo. Energeticky je tento pokrm prijateľný a dá sa použiť, ako dezert, či desiata.

Príprava je celkom jednoduchá a nie je čo pokaziť. Ak dáte jednotlivé zložky v "zlých" pomeroch, nič sa nestane.

Ako základ poslúži banán, niektorý z jogurtom s obsahom probiotických kultúr a ľanové semienka.

Pri jogurte sa pozastavím: Ak zvolíte biely, jedlo bude mať nižší obsah cukrov, čo je viac, než priaznivé. V prípade, že si to do denného príjmu energie môžete dovoliť, zvoľte napríklad jogurt s vanilkovou príchuťou. (Aktivia Sladké pohlazení.) Výsledok je potom bez preháňania vynikajúci.

Do pohára nalámte jeden malý banán a vylejte téglik jogurtu.

Pomocou robota obsah rozmixujte na krémovitú penu. Komu sa nechce umývať mixér, môže na spojenie jogurtu s banánom použiť aj vidličku. Potom odporúčam premenovať pokrm na banánovú čľapkanicu, alebo niečo podobné.

Výsledok neobliznite. Je príliš dobrý a príliš by vás nezasýtil. Vsypte do toho zo 3 polievkové lyžice ľanových semiačok. Tak asi 10 až 20 gramov. Semienka obsahujú dosť energie, preto s nimi opatrnejšie. Pomiešajte.

Teraz môžete okoštovať.

Tak. Asi sa pýtate, prečo takú dobrotu treba kaziť semenami. Dôvod je prostý – semená treba dlho žuvať a tým dosiahnete, že aj pomerne malú dávku peny budete musieť spásať aj niekoľko dlhých minút. Žuvací pohyb úst organizmu jasne oznámi, že práve konzumuje. O to dlhšie budete v ústach cítiť aj sladkú chuť banánu.

Ľanové semienka obsahujú veľa kvalitných bielkovín a vlákninu, takže v žalúdku spôsobia pocit riadneho zasýtenia aj na hodinku – dve. Neskôr sa dostanú k reči vlákniny a probiotické kultúry, ktoré zaisťujú kvalitné trávenie a pri pravidelnom používaní môžu zlepšiť aj imunitu.

To je všetko. Môžete použiť nielen na desiatu, ale aj ako dezert po obede, ak máte návštevu, ktorí nedrží redukčnú diétu. Príprava je jednoduchá, chuť efektná, účinky stoja za to a neobsahuje to priveľa "zbytočných kalórií".

Snáď na záver ešte orientačný prehľad o energetickej hodnote tejto lahôdky:

Zložka Vláknina Energetická hodnota
Banán 100 gramov 3 gramy 400 kJ
Jogurt biely 100 gramov   300 kJ
Jogurt sladký 100 gramov   450 kJ
Ľanové semienka 100 gramov 30 gramov 1 800 kJ
Spolu na 200 gramov peny 6 gramov 1 000 kJ

200 gramov som počítal ako 100 gramov banán (menší banán celý) 80 gramov jogurt, 20 ľanové semienka.

Predpokladom je, že nezjete všetko – ak držíte redukčnú diétu, banánu by ste si mali odlomiť menej, asi 70 gramov. Jogurtu asi pol tégliku, čiže asi 70 gramov a semienok asi 15 gramov.

Komentáre k článku: Banánová pena s ľanovými semienkami

 1. Marian 19. júla 2010

  Výborný recept…Tiež jednoduchý takže pre mna vyhovujúci 🙂

 2. ina 27. januára 2013

  Počítať kalórie pri každom jedle nerobí dobre mojej psychike. Čo s tým? Vzbudzuje to vo mne reflex počítať do nekonečna. Pripadá mi to neprirodzené.

 3. ina 27. januára 2013

  Tá pena je super.

 4. Miro Veselý 28. januára 2013

  ina nemusíte nič počítať. akonáhle zistíte, že nejaký problém je prítomný (napríklad nadváha) tak tak treba zasiahnuť do stravy a často aj do pohybových zvyklostí. ak aj bez počítania dokážete zmeniť stravu tak, aby ste chudla zdravo, potom to máte vyriešené.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: