Drožďová nátierka

Jednoduché a pritom výborné jedlo. Po krátkom čľapkaní vytvoríte pomazánku, ktorá sa dá jesť teplá i studená. Ideálna medzi dva chleby na výlet. Chutná natenko i nahrubo natretá. Proste zázrak!

Vlastne jediným problémom tohto jedla je droždie. Na dedinách problém nie je – dostať tam droždie poctivé a kvalitné, ale v meste sme odkázaní na rôzne drahé a zlé droždia. To, čo dostať v takom striebristom obale je dosť kyslé a nie je veľmi vhodné. Ideálne je také droždie, ktoré už aj surové má dobrú chuť a vôňu.

Nakrájajte cibuľku a trochu prerastenej slaninky.

Kým sa to spení tak vám akurát stihnem povedať, že ja cibuľku a slaninu nedávam, pretože je to síce chutné, ale ťažké. Cibuľa sa mi obracia v žalúdku aj pol dňa, slanina to isté, ale opačným smerom. Na konci článku je však tip, ktorým sa to dá obísť.

Ááá, už to máte spenené a môžete pokračovať v recepte tam, kde bezcibuľkoví (len na oleji) začínajú.

Vrhnite do panvice droždie, množstvo nerozhoduje. 6 kociek je akurát.

Pôsobením tepla sa droždie začne roztápať.

Ešte chvíľu a z droždia je kaša. Zohrievajte ju ešte, kým sa začne meniť aj vôňa.

Droždie mnohým ľuďom smrdí, ale práve počas tohto procesu sa mnoho celoživotných odporcov droždia zmení na jeho zástancov 🙂

Do pohára nalejte zo dva deci mlieka.

Okoštujte, či nie je skysnuté.

Vlejte do drožďovej gebuziny a posoľte niekoľkými štipkami soli. Pomiešajte a okoštujte. Už teraz to má zaujímavú chuť.

Pridajte za hrsť strúhanky, lepšia je samozrejme domáca. Strúhanka nie je nutná – ak ju nedáte, nedávajte ani mlieko.

Vzniknuvšiu gebuzinu miešajte. Chceme, aby strúhanka zmäkla. Pár minút varu tomu len pomôže.

Môžete prichutiť – štipka korenia, majoránky, prípadne za náprstok Vorčesterskej omáčky.

Šľahnite do toho zopár vajíčok, trebárs nech zo šesť. Rozmiešajte a soľte pritom podľa chuti hneď teraz, nie až potom, keď bude neskoro. Je dôležité, aby to bolo dobre posolené. Hotová nátierka sa zle dosáľa a málo posolená nemá tú správnu chuť.

Gebuzinu znova zahrievajte.

Čoskoro začne hustnúť.

Neskôr hrudkavieť. Nenechajte sa obalamutiť vzhľadom a ešte chvíľu to zohrievajte. Zakrátko je to hotové.

Rátajte s tým, že hotovú, ešte nenatretú pomazánku vám bude kde – kto chcieť odtrhnúť od úst.

Správna nátierka vyzerá, ako keby sa skladala prevažne zo zlepených maličkých guličiek.

Môžete podávať teplé, alebo studené. Natreté na chlieb, rožky, alebo lyžičkou z hrnca.

Fajnovky so slabučkými žalúdkami sa môžu veľkých kúskov cibule a slaniny zbaviť, ak hotovú nátierku rozmixujú robotom. Mnohokrát stačí len toto, aby sa tradičný poldňový zažívací problém vôbec nekonal. Možno sa cibuľka a cesnak proste radi točia a mixér to vybaví rýchlejšie, než žalúdok.

Vznikne gebuzina, ktorá sa aj lepšie rozotiera. Z množstva, ktoré som varil na ukážku vznikne poriadne veľa nátierky pre celú rodinu a zvýši aj pre prípad príchodu suseda, prilákaného zaujímavou vôňou 🙂

Toto jedlo sa nedá konzumovať. Je možné ho iba dychtivo a nenásytne žrať a zubami trhať s pohľadom zakaleným pudmi.

Malý papagáj sa samozrejme bojí prísť bližšie, ale rozvrieska sa tak nepríčetne, že jediný spôsob, ako ho umlčať (okrem narkózy) je koštovka.

Toto je posledná fotka malého papagája. S veľkým sa nemali radi, tak som ho dal do lepších rúk.

Komentáre k článku: Drožďová nátierka

  1. Martin 16. apríla 2009

    MNAAAAAAm, mozem smelo naberat na kileckach. :o)

  2. Monika 14. novembra 2009

    vyborna a zdrava…

  3. Andy 6. apríla 2010

    ..najlepsia na svete 😉 ,, vobec prva vec co som sa chcel a naucil „varit“

  4. Andy 6. apríla 2010

    ..ja pridavam este horcicu a cierne korenie a ked mam na sklade, tak aj petzlenovu vnat..

  5. kucharocka 24. apríla 2010

    skuste tuto pomazanku aj inak- vajicka najprv uvarte na tvrdo a potom nastruhajte do tepleho drozdia ktore sa pripravuje rovnako ale bez slaniny, potom sa este prida horcica, jeden strucik cesnaku a dve nastruhane kysle uhorky- je to super a nemusi sa mixovat- jaj a cibulka sa smazi na masle a pomazanka sa ma nechat vychladnut pred konzumaciou- dobru chut 🙂

  6. Andelka 26. mája 2010

    Ja robievam tiež drožďovú „varenú“ nátierku, ale trošku inak… Menšiu nadrobno pokrájanú cibuľu orestujem dosklovita na troche oleja, potom pridám jednu rozdrobenú kocku droždia a miešam, až kým sa nerozpustí. Potom pridám 2 polievkové lyžice mlieka, prehrejem spolu, pridám 2 rozšľahané osolené vajcia a miešam až kým sa zo všetkých surovín na panvici nevytvorí „praženica“. Odstavím zo sporáka a nakoniec už len dochutím- pridám 2 čajové lyžičky plnotučnej horčice a trochu posekanej čerstvej petržlenovej vňate. (sušenú vňať naozaj neodporúčam, nie je to ono). Nátierka je výborná teplá aj studená, dá sa krásne natierať a keď jej urobíte viac, ako ste schopní skonzumovať, kľudne ju skladujte do druhého dňa v chladničke. Dobrú chuť .

  7. Mário 21. mája 2012

    Mám takú otázku prečo keď droždie skombinujem s mliekom alebo nejakou tekutinou tak kvasí a nadúvama po jeho konzumácií? tak jak je možné že pri tejto nátierke sa to nedeje alebo čo?

  8. Eva 2. augusta 2012

    Mario, asi preto nenaduva lebo pomaha pri cisteni pleti. Ja som poradila priatelke pre jej dospievajuceho syna aby jedol drozdie a tak si vycistil tvar od vredikov no a on to drozdie samotne nemohol tak som mu robila jeden cas tuto natierku a zazrak tvar sa vycistila ale jedol par lyzic denne pravidelne, tiez ma posluchol a dal si natierat plet kasickou s drozdia a nechal ucinkovat 30 minut. Drozdie vie aj prispiet ku krase. Podla mna uz potreboval frajerku, ale i bez nej sme mu dve stare babky pomohli opat mat pruznu plet.

  9. mirka 9. novembra 2012

    Mnam.paradne fotky 🙂

  10. Taninka 11. novembra 2012

    Tajomstvo tejto nátierky spočíva podľa mňa v tom, že cibuľu upražíte takmer až do tmava. Ja určite nepridávam ani mlieko, ani strúhanku a určite nie slaninu. Myslím, že menej je niekedy viac. Ostatný postup je rovnaký ako píše Miro Veselý.
    Absolútny súhlas s týmto: „Toto jedlo sa nedá konzumovať. Je možné ho iba dychtivo a nenásytne žrať a zubami trhať s pohľadom zakaleným pudmi“. Kto neverí, tak nech skúsi 🙂

  11. paxathor 5. decembra 2012

    Je VYNIKVAJÚCA. odporúčam, aj muž ju zmastil len taký fukot, a to mal k tomu odpor od detstva. Urobila som tentoraz ale bez slaninky a strúhanky

  12. keka 5. marca 2014

    veľmi dobré to je položiť na hrianku! Skúste, je to vyšší level.

  13. Lenka 28. mája 2014

    Tak dnes idem skusit prvy krat po rokoch, pametam si ako mamina robila (bez slaniny a struhanky) tak dnes skusim ako za detstva a nabuduce vyskusam tu viac labuznicku verziu. Mne ani slanina ani cibula v zaludku rozboh nerobi 🙂 no a kedze priatel je na sluzobke, mozem zasmradnut cely dom hehe, dufam ze psovi to vadit nebude

  14. Andreas 6. júla 2015

    Hotovo, parada! Improvizoval som, nedal slaninu a pridal cesnak. Fantazia!

  15. Web Hosting 9. marca 2017

    Nicmene i tak je drozdova pomazanka zdravym a chutnym zpestrenim jidelnicku deti i dospelych A ta nase je jako ze skolky jemna a nadychana.

  16. Majka 14. apríla 2019

    Joj, to vyzerá fantasticky!!!! Dávno hľadám tento recept, ktorý robili naše babičky.
    Prečo ho neviem vytlačiť??? Nie je veľmi praktické behať z kuchyne cez chodbu a obývačku do kancelárie, kde mám monitor, na ktorom mám vyobrazený tento úžasný recept.

  17. Jana 29. apríla 2022

    Ďakujem za veselý recept. Rozjasnil mi deň 😉. Tak som sa nasmiala na tej „gebuzine“…
    Moja mama robila jednoduchú. Maslo, cibuľka, droždie, vajíčka, soľ a žiadne iné prísady. Tiež tam dávala mlieko a strúhanku. Lenže strúhanku nechala vopred namočiť v mlieku, aby nasiakla.
    Mama má už 90 rokov. Asi je na čase, aby som oprášila starý recept z môjho detstva a pohostila ju teraz ja.
    Príprava pomazánky zo začiatku smrdí, ale hotová „gebuzina“ je mňamka. Pozdravujem 🤗

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: