Zapekané rožteky Easy & Mňam

Tento recept zvládne nielen chlap, ale aj priemerný poslanec

Raňajky, obed aj večera. Operatívna možnosť nasadiť toto jedlo ako občerstvenie pre nečakanú návštevu. Lákadlo hladošov ak sa podarí a hasičov, ak sa zabudne a prihorí.

Ženské tento recept určite nemusia ani čítať, pretože je príliš jednoduchý. Pre menej skúseného chlapa však môže byť zaujímavé, ak sám pripraví chutné raňajky pre celú domácnosť. Ide to rýchlo a keby sa nezadarilo, škoda nie je príliš rozsiahla.

Na prípravu tohto rýchlojedla môžete síce využiť aj pomerne staré rožky, ale ja mám radšej čerstvé. Žiaľ práve rožky treba sústavne strážiť. Áno, prečo to nepovedať na rovinu?

Recepty na varenie

Krádeže rožkov v niektorých domácnostiach sú totiž až tak časté, že sa z nich stáva vážny problém. Áno. Taká je smutná realita.

Tak. Povzdychli sme si, začnime kuchtiť.

Recepty na varenie

Rozrežte primeraný počet rožkov na manželov, čiže polovičky.

Pri krájaní čerstvých rožkov treba použiť čo najostrejší nožík a pritom dávať pozor, aby ste rozkrojili len rožok. Porezať sa nie je problém, takže tých, čo nemáte skúsenosti nabádam k opatrnosti!

Recepty na varenie

Nasleduje fáza korenienia. Predovšetkým vedzte, že žiadne korenie nemusíte vôbec dávať. Stačí syr na nahý rožok a nič k tomu. Ale ak dáte, nič sa nestane. Ja dávam to, čo príde pod ruku. Raz je to len mletá rasca a soľ. Inokedy mletú nemáme, tak nasypem za hrsť nemletej. Paprika môže byť, nemusí. Ani majoránka nedá zlú chuť.

Veľmi sa mi osvedčilo posýpať to aj zmesami korení určenými na celkom iný účel. Napríklad zmes "Pečené kura", alebo zmes "Bravčové pečené" sú výborným základom.

Recepty na varenie

Ak žijete v oblasti s vysokým výskytom upírov, nakrájajte cesnak na tenké plátky.

Recepty na varenie

Rozložte ho po rožkoch v primeraných odstupoch. Na obrázku vidíte už veľmi silný cesnakový základ. Komu cesnak v tak silnom množstve nechutí, môže ním rožok len potrieť, alebo použite menšie kúsky.

Recepty na varenie

Nakrájajte na plátky syr Primátor, alebo akýkoľvek iný, ktorý vám chutí. Základnú vrstvu medzi rožkom a syrom však môže tvoriť aj plátok šunky. Ak ju posypete zmesou korenia "Bravčové pečené", máte sa naskutku na čo tešiť.

Upozorňujem však, že šunková varianta rožkov so syrom je hodne sýta.

Recepty na varenie

Korenie, cesnak a – ak ste dali, aj šunku – zakryte plátkami syra.

Recepty na varenie

Do panvice s tým a zakryť pokrievkou. Na peci to zohrievajte, nie však príliš prudko. Počítajte približne s desiatimi minútami zapekania.

Ak máte doma viacero panvíc, vyberte si tú najťažšiu, páni. Čím má totiž panvica hrubšie dno, tým lepšie je v nej distribuované teplo. Pri pokuse spraviť toto jedlo na niektorej z lacných panvíc s tenkým dnom budú rožky skôr prihárať, ako by sa zapekali.

Pre chlapov platí striktný zákaz odchádzania od panvice počas pečenia.

Ženy sú schopné myslieť na viac vecí naraz, ale muži väčšinou nie. Ak si na tých zhruba desať minút skočíme vybaviť bleskový telefonát, alebo sa ideme len oholiť, k panvici nás po pol hodinke pritiahne až hustý dym. Teda ak sme medzitým neodišli na jedno pivo (čiže štrnásť a dorána). Naopak ženské si môžu kľudne vybavovať dlhý telefonát, vešať prádlo a zároveň aj lúštiť krížovku. V správnu chvíľu prídu do kuchyne, rožky vyberú a pokračujú, kde prestali.

Príliš to so zapekaním netreba prehnať, aby sa rožky príliš nescvrkli a nezoschli.

Recepty na varenie

Cieľom zapekania je dosiahnuť len to, aby sa syr trochu roztiekol. Nič iné.

Recepty na varenie

Hotové rožky podávajte ešte horúce, pretože rýchlo chladnú.

Ak máte papagája, tak opatrne, pretože vás pripraví o syr a nechá vám suchý rožok! Tie potvory totiž okamžite zistia, čo je najlepšie a potom ich už nič iné nezaujíma.

Avšak tým najlepším, čo na tomto jedle môže byť, sú však kúsky syra, ktoré padli na dno panvice a opražili sa do červena. Tie si vždy nechávame odložené bokom na pochúťku. S papúchom si na ne brúsime zobáky už od začiatku prípravy jedla. Nebojte sa preto pár kúskov syra hodiť v rámci organizovanej náhody na dno panvice.

Recepty na varenie

Kúsok syra, zhruba jedna ku jednej.

Recepty na varenie

Po pár minútach sa už škvarí a zospodu je červený.

Recepty na varenie

Vybrať, ochladiť, vychutnať.

Zapekané rožteky sú veľmi jednoduché skoro až teplé jedlo, ktorého príprava je bezpečná. Samozrejme, bezpečná je len v prípade, ak si pri krájaní rožkov nerozrozrežete celú ruku.

Okej, beriem nazad. Je to jedlo s jednoduchou prípravou. Aj keď úprimne povedané – nepoznám jedlo, ktoré by malo prípravu viacduchú. Napríklad dvojduchú, alebo osemduchú. Vy áno?

Komentáre k článku: Zapekané rožteky Easy & Mňam

 1. Monika 17. júna 2008

  Ved to staci dat aj do mikrovlnky,nie?To by bolo bez oleja

 2. Neophyte 19. marca 2009

  Mikrovlnka potraviny ničí. Doslovne ich trhá. Keď je iny variant, mikrovlnke sa vyhýbam.

 3. cica 20. septembra 2009

  Skvelé, pobavila som sa…a raz začas sa nič nestane, keď si dám niečo nezdravé. Ja toto jedlo vždy korunujem ešte volským okom, takže viem, o čom hovorím.:)))

 4. Katka 4. februára 2010

  😉 tento recept mi pomohol. je úplne suprový.

 5. kat 16. apríla 2010

  veľmi som sa pobavila :))) hľadám síce čosi zo starých rožkov, čím dnes nakŕmim hladné krky na obed, ale určite sa zíde pre budúcnosť 🙂 btw, zrejme som chlap, lebo krátke odbehnutie a následné hasenie či drhnutie prihorených hrncov poznám dôverne 🙂 najzákernejšia je ryža. tá začne smrdieť až keď je strašne neskoro 😉

 6. amazonka 10. mája 2010

  jednoduchý a krásne popísaný recept 🙂 hneď ho idem odskúšať.. aj keď ja rada experimentujem, takže tam určite ešte niečo prihodím 🙂

 7. maminka 3. júna 2010

  juj,,,,, opakujem sa super stránka,,,,, zábavná a praktická a účelná,, jednoducho idem na ňu a poradím aj známym,,,, komentáre nemajú chybu,,, vtipné , ale hlavne slušné,,,, klobúk dole,,, pa pa

 8. maminka 3. júna 2010

  inak NIECO Z ROZKOV.. aj starých, je to podobné, rožky natrieť kyslou smotanou, na to poukládať na tenké plátky klobásu, alebo nejakú samámu-mastnejšiu , pikantnejšiu,,, a dať zapiecť,, paráda,,, namiesto smotany môže byť aj tatarska,,, rožky su chrumkavé a vonavé po klobáse,,,,, môžu byť natreté aj taveným syrom,,, to je tiež super a rýchle,,, len jest teplé,,, vyskúšajte, je to rýchlo

 9. Andrey 11. júna 2015

  moju dceru som dala na „normalnu“ skolu, ale po polroku som ju mulsea prelozit. nezvladala to aj napriek tomu, ze sme sa doma ucili do noci, dreli sme, mala individualny plan, ale aj tak bolo tempo ucenia rychle, nestihali sme. okrem toho ziaci sa z nej vysmievali a po pravde ani ucitelka si nevedela poradit. prelozila som ju teda do specialnej skoly a od vtedy take problemy nemam. je ich v triede 5, ucitelka sa venuje kazdemu individualne a ide tempom, ktory vsetci zvladaju. takze teraz sme spokojne. mozno odporucam poradit sa s psychologom, alebo specialnym pedagogom.katka

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: