Suroviny: cviklové cesto – postup na výrobu cviklového cesta o príspevok vyššie (článok cviklové zdravšie langoše) stéviový kečup šunka olivy 30%-tný syr Postup: Cesto si vypracujeme podľa postupu uvedeného v predchádzajúcom príspevku...
Parené buchty
Recept, ktorý zvládne aj neskúsený chlap. Parené buchty sú obľúbenou doplnkou stravy každého občana, ktorý chce rýchlo a ľahko pribrať. V obchode sa síce dajú kúpiť hotové, ale sú zlé. Ženským trvá varba buchiet pár hodín. My to zvládneme za rekordnú hodinku po popálenie si jazyku.
Cesto
Zoberte hrniec, do neho namerajte 2 deci horúcej vody z teplého kohútika a zo sliepočky tam čľapnite dve vajcia. Bez škrupulí.
Nasypte dve pollyžičky soli.
Pol kila polohrubej múky.
Trochu droždia. Droždie môžete koštovať, ale niečo by malo zostať aj na buchty. Z tejto gebuziny robotom alebo ručným miešaním varechou vytvorte cesto.
Cesto nech je pomerne husté. Podľa potreby ešte dosýpajte múku tak, aby z cesta bola veľmi kompaktná hmota.
Hotové cesto zakryte a nechajte zhruba 15 minút odpočívať v teple.
Na zvyšky sa vrhnite jazykom, zobákom, handrou, čímkoľvek, ale hneď. Po zaschnutí sa veľmi ťažko čistí.
Zatiaľ čo cesto kysne, pripravíme plnku. Komu sa nechce, nemusí – buchty netreba nutne plniť. Ak ste však muž a nemáte doma polovičku, robte hneď dvojnásobnú dávku plnky.
Plnka
Rozkrájajte pol masla a dajte do taniera s trochou cukru.
Ak je maslo z chladničky úplne tuhé, vezmite…
…infralampu a namierte ju na chvíľu…
…na tanier s maslom. O minútku bude maslo akurát v takom stave, že sa ľahko rozotiera. (Kto nemá infralampu, musí maslo vytiahnuť z chladničky pár hodín vopred alebo ho s cukrom zmiešať v rukách.)
Keď maslo pojme cukor, dosypte Ovomaltine.
Kto nedá Ovomaltine, dá Granko alebo inú odrodu kakaa. Dočerta, kde vlastne zmizlo Malcao?
Ovomaltine bežne dostať vo vyspelých krajinách. Na Slovensku som ho ešte nevidel. Ak pôjdete cez Rakúsko či Nemecko, kúpte si jedno, je skvelé s mliekom ako ranné kakao. Na skúšku si môžete kúpiť aj čokoládu s nápisom Ovomaltine, nech viete, o akej chuti je reč.
Dobrá kakaová plnka je pre papagája absolútne zakázané a životu nebezpečné tabu, preto sa na ňu dychtivo vrhá a úplne nepríčetne chce žrať. Tak teda za jeden zobáčik, ale len výnimočne.
Druhý papagáj sa síce bojí ísť do kuchyne, ale aj on by reflektoval na trochu škodlivej plnky. Dostane oriešok.
Ak plnku robí chlap bez dozoru polovičky, môže ju oblizovať a ochutnávať až do úplného skazenia žalúdka a nik ho od nej neodháňa preč, k papagájom. Skvelé.
Tvar buchiet
Pomúčte dosku.
Vyklopte cesto.
Cesto trochu pomúčte aj zvrchu, nech sa nelepí na valček.
Vaľkajte opatrne. Chcete rovnomerné cesto hrúbky zhruba jeden centimeter.
Rozvaľkané cesto nakrájajte na štvorce. Prebytočné rohy bez meškania pohltajte. Na plnkou pokazený žalúdok nie je nič lepšie ako surové cesto.
Zvyšnú plnku (ak vôbec zvýšila) rozťapkajte na štvorce cesta. Ak ste všetku pooblizovali, môžete použiť tabuľky čokolády.
Každý štvorček cesta využite na uväznenie plnky.
Plnku obaľte cestom do takýchto mieškov. Uložte ich tak, aby miesto, kde ste cesto spojili, bolo dolu.
Naplnené a surové buchty zakryte, nech sa ešte trocha hrejú.
Ak nečakáte návštevu, netrápte sa príliš tým, ako budú vyzerať. Menšie a nepodarené varte prvé – uistíte sa aspoň, že je všetko v poriadku. Hneď potom ich môžete aj pohltať, nech nie sú dôkazy o nepodarkoch.
Varíme, neparíme
Vo veľkom hrnci dajte zovrieť vodu s trochou soli a keď vrie, vkladajte do nej opatrne buchty. Najlepšie tak, aby trčali tou krajšou stranou (ak ste estéti).
Len čo sú v hrnci, rýchlo ich zakryte pokrievkou a varte osem minút. Ak sú menšie, skráťte čas varenia. Presný čas si začínajúci kuchár najlepšie overí na nepodarených buchtách.
Pri vyberaní je treba buchty rozložiť a nechať vychladnúť. Ak by ste ich nerozložili a vzájomne by sa dotýkali a udržiavalo by sa v nich teplo ešte dlhé minúty a rozvarili by sa vám. Prvýkrát, keď som robil buchty, ukladal som ich do hrnca na seba. Spodná vrstva sa teda varila ešte vzájomnou teplotou.
Pohľad na dôsledky – dve buchty vľavo sú celkom scvrknuté. Nevyzerali dobre, ale chuti to príliš neublížilo.
Servírujeme
Pri podávaní buchiet miniete druhú polovicu masla. Hoďte ho do malého hrnčeka a mierne zahrievajte, aby sa roztopilo. Keď je z neho horúca žltá gebuzina, môžete ho poriadne ponatierať na buchty.
Gazdiné natierajú maslo husacími brkami. Oveľa efektívnejšie však je kúpiť si špeciálny štetec.
Účel splní lepšie a vydrží oveľa dlhšie. Prvýkrát je dobré vyvariť ho, kvôli dezinfekcii, po pár použitiach prestane púšťať chlpy a poslúži vám niekoľko rokov.
Parené buchty posypte cukrom a výdatne polejte maslom. Ideálne by mali takpovediac plávať v masle. Posypať môžete kakaom, Ovomaltine, škoricou, makom alebo aj ničím. A veľa, veľmi veľa práškového cukru.
Neposypal som to príliš, aby ste videli, ako vyzerajú buchty varené na prvý pokus. Nemajú úplne dokonalý povrch. Určite nie taký krásne oblý, ako budú naše brušká pri častom užívaní tejto dobroty.