Podľa všetkých expertov na stravovanie počúvame, že ak chlieb, tak celozrnný. V regáloch v obchodoch však vidíme, že ak celozrnný chlieb, tak nie...
Vtáčie mlieko
Ako na obľúbenú a veľmi nediétnu pochúťku.
Ak sa občas niekde spomenulo vtáčie mlieko, vždy som si vravel mňam, to by som si dal. Lenže moje papagáje sú primladé a ešte nemajú vemená. Nedávno som však videl priamo na krabici mlieka recept. Skvelý marketing – tak som to hneď kúpil. Mlieko mi príliš nechutilo, ale recept funguje.
Pri výrobe vtáčieho mlieka narazíme na jediný vážny problém, a to riziko, že nám to celé prihorí. Tomu sa však dá bezpečne predísť – nevariť v obyčajnom hrnci. Ideálne je, ak máte špeciálny hrniec s dvojitými stenami.
Do takého hrnca sa naleje voda, ktorá zovrie a mlieko nemôže prihorieť, pretože teplota vriacej vody nepresiahne 100 stupňov.
Ak taký hrniec nemáte, odporúčam vložiť menší hrniec do väčšieho, čím dosiahnete rovnaký efekt, ibaže to viac hrkoce.
Operácia začína napustením vody medzi steny hrnca.
Vodu treba okamžite okoštovať, či je čistá a chutná. Ak je v poriadku, vtáka odtrhneme, odoženieme a hrniec s vodou dáme variť. Nalejeme doň liter čo najplnotučnejšieho mlieka. Zdravé varenie je aj tak len pre chudých a nám už to môže byť jedno.
Kým mlieko zovrie, rozbijeme 6 vajec tak, aby bielka padali do pohára a žĺtka si necháme v škrupinkách.
Aj v tomto kroku sa určite náhle zjaví náš odohnaný kvalitár, ktorý posúdi akostnú triedu vajec.
Oddelené žĺtka necháme odpočívať.
Bielka, ktoré sme čľupli do pohára, vyšľaháme elektrickým mixérom do bielej, pomerne pevnej peny. Chrstneme do nich štipku soli a niečo cukru. Presnejšie váhové a objemové údaje vám natruc nepoviem.
Kto nemá elektrický šľahač, môže použiť metličku. Šľahanie rukou je otravné a únavné, ale poskytne rovnako kvalitný výsledok. Pri ručnom šľahaní chutných gebuziniek sa, žiaľ, často stretávame so zaujímavým fyzikálnym úkazom, takzvaným pseudosublimačným molekulárnym transferom, keď sa objem šľahanej hmoty v hrnci samovoľne zmenšuje. V závažnejších prípadoch môže tento jav privodiť až žalúdočné ťažkosti šľahajúceho.
Najneskôr keď mlieko začína vrieť, odnesieme zvedavého vtáka do inej miestnosti. Ak by totiž padol do vriaceho vtáčieho mlieka, zmenilo by sa to na prípravu výživnej krémovej papagájej polievky s príchuťou peria. Na ňu by sme potrebovali navyše ešte trocha cibuľky, zeleninu a cesnak.
Teraz budeme z bielok vyberať lyžičkou kôpky.
Ak sa nikto nepozerá, môžeme sa hrať na vtáka. V záujme vtáčieho mlieka však je, aby sa aspoň časť bielok nakoniec predsa len dostala aj do hrnca.
Tým nemyslím, aby ste tie bielka do hrnca vypľúvali! Proste si ich odtrhnite od úst. Budú plávať na povrchu a variť sa. Každá kôpka nech sa varí zhruba 2 minúty z každej strany.
Mne sa takéto pekné knedličky nedarí vyrábať, pretože som netrpezlivý. Na ich tvare mi nezáleží, a tak vytvorím iba bielkovú gebuzinu. Len kvôli foteniu som sa pred vami snažil robiť dojem.
Bielka sa v horúcom mlieku uvaria a zostanú v nich pritom zakliate bublinky z peny. Preto budú chcieť stále plávať na povrchu mlieka.
Uvarené bielka snímeme z povrchu mlieka a dáme napríklad do taniera. Tam nech si trocha odpočinú.
Teraz prídu na rad pripravené žĺtka, ktoré si už isto iste oddýchli.
Hodíme ich do nádoby, v ktorej sa predtým šľahali bielka. Ženy ju (aj mixér a pol kuchyne) už určite umyli, ale buďme realisti – to netreba. Nasypte na žĺtka zo 6 polievkových lyžíc kryštálového a jedno vrecúško vanilkového cukru. (Našinec predpísanú dávku cukru okamžite zdvojnásobí!)
Tiež ešte neumytým šľahačom teraz mierne potrápime aj žĺtka. Nie je nutné roztopiť cukor úplne, stačí, ak hmota stratí pôvodne žltú farbu. Znamená to, že už začína byť penou.
V tejto fáze je mimoriadne problematické prestať s kontrolným koštovaním. Šľahané žĺtka s cukrom sú vynikajúce a dokiaľ raz nezaľahnem so salmonelózou, tento názor nepozmením. Aj detašovaný vták za dverami už zistil, že sa tu koštuje bez neho niečo veľmi nezdravé (čiže dobré), hlasno píska a hádže sa zvonka o kuchynské dvere.
Žĺtka dôstojne a veľmi pomaly vlejeme do zvyšku mlieka. Intenzívne miešajte alebo mierne šľahajte.
Vy pokojne môžete použiť obidve ruky, je to pohodlnejšie, ako keď sa v pravej drží foťák.
Hotovo. Ešte počkáme nejakú hodinku, kým to vychladne. Spomínal som, že treba vypnúť pec, keď ste naliali žĺtka do mlieka?
Do vychladnutého mlieka naťapkajte odpočívajúce varené bielka a už môžete na tento produkt lákať svojich blízkych. Očakával by som vďačné pohľady detí a zdesené gestá diétológov.
Pre hazardérov
Keď už sa ťapkáme s vajíčkami: Kto sa nebojí salmonely ani žlčníkového záchvatu, do hotového ranného kakaa nech si dá zo 2 až 3 surové žĺtka. Poriadne zamiešať, alebo krátko mixovať. Piť pomaly metódou hlasného sŕkania. Je to lepšie ako sex! Najmä, ak namiesto kakaa dáte kopcovitú polievkovú lyžicu Ovomaltine, ktoré neviem prečo na Slovensku nie je a rastie iba v regáloch Rakúska.