Ako na obľúbenú a veľmi nediétnu pochúťku...
Linecké pečivo – kosáky pre súdruhov
Článok určený mužom – nekuchárom. Recept, ktorý vám ukáže, ako je možné vyrábať asi najkrkolomnejší tvar koláčov. Manželke neprezraďte, čo hotujete, pretože vás hlučne vysmeje zo slovami "toto sa nedá".
Plech koláčikov, ktoré potešia každú spoločnosť.
Ženské takéto veci vedia, ale my samčekovia si musíme povedať celý recepis normálne, podrobne a zrozumiteľne.
Čo treba?
Potrebujeme mať
- Múku hladkú, najlepšie s označením T-650
- Tuk, Margarín*
- Práškový cukor
- Vajce
- Soľ
- Citrón
- Pec
- Plech
- Papier na pečenie
- Formičku
- Nervy
- Valček
- Stôl
- Dosku na valčekovanie
* Margarín nedostať, skúste či náhodou nezoženiete Smetol. Asi nebudete úspešní. Palmarin je z núdze ctnosť. Heru nekupujte. Situácia na trhu tukov stále pripomína komunizmus 🙁
Cesto
Cesto vyrobíme takto:
Zmiešame 3 diely múky, 2 diely tuku, 1 diel cukru, prakticky to znamená napríklad
375 / 250 / 125 gramov
Toto množstvo je výhodné, lebo tuk sa predáva v 250 gramových kockách.
Ku týmto komponentám pridajte jedno celé surové vajce bez škrupinky.
Nasypeme štipku soli. Za štipku sa dá považovať všeličo, preto upresním množstvo soli: na špic noža.
Pomocou strúhatka na syr, alebo inej škrabky nastrúhame trošku citrónovej kôry. Ak kvapne aj šťavy, nič sa nestane.
Dohliadnite, aby jednotlivé zložky cesta mali rovnakú teplotu.
Teraz si umyjete mydlom ruky a budete tieto zložky na doske, alebo v hrnci masírovať rovnako, ako to robia politici v médiách. To znamená, že všetko ako je stlačíte a zas stlačíte a ono sa to stále viac premiešava. Neupadnite do zúfalstva ani depresie – v prvej fáze to cesto bude vyzerať úplne beznádejne. Budete mať nutkanie pridať čokoľvek. Nerobte to. Asi po 5 minútach bičovania verejnej mienky, pardon masírovania cesta začne mať celkom konzistentný vzhľad. To je už hotové.
Teraz môžete cesto aj seba nehať odpočinúť. Ak má manželka výhrady, že si chcete zdriemnuť, poviete, že musíte, lebo to je uvedené v tomto recepte na prípravu cesta. Ona potom popod fúzy povie, že chlapi vždy držia pohromade.
Formička
Na výrobu kosáčikov treba vyrobiť formičku. Ani za socializmu nič podobné nebolo dostať. Raz ma napadlo doniesť na schôdzu primerane angažované koláčiky. To bolo radosti :)))
Na formičku sa za socializmu váľal vhodný materiál prakticky všade na zemi. Najmä oklolo skladov, stavenísk, predajní. Taký plech sa používal napríklad na viazanie veľkých balíkov. Neviem, kde sa taký plech dnes dá zohnať, ale domnievam sa, že to pôjde. (Možno na pôjde.)
Pohľad na formičku zboku – hliníkový plech môže mať vrúbky, ale býval aj bezvrúbkový, ten sa ale rýchlejšie lámal.
Formičku si nakreslíme na papieri, najlepšie je vyniesť si to v rozmeroch. Potom už len treba na niekoľkých miestach plech rovno zahnúť (rohy) a opatrne vytvoriť patričné obliny. Práca na pár minút, možno na pol hodinku. Netreba žiadne nástroje.
Otvorené miesto môžete spojiť – ak máte čím. Hliník sa ale nedá dobre letovať a ja som okrem prstov nemal nič iné k dispozícii.
Formička nemusí byť úplne presná, tá z obrázku je tá, ktorou som vyrábal koláčiky. Pri výrobe som našiel problém – koláčiky sa ľahko rozbijú – odlamuje sa hlavne kosák. Preto doporučujem zhrubiť kosák podľa červených čiar z nasledujúceho obrázku. Takisto vrch (špička) kosáku pri vykrakjovaní rada zostáva vo formičke – tupší uhol vám veľmi uľahčí prácu. Na snímke červenou doporučené zmeny.
Vaľkanie
Vyvaľkať cesto nie je fór, ak za vás prevezme túto činnosť prípadná voľne pohodená ženská, dopadnete asi lepšie.
Ak nemáte poruke ženu s valčekom, skúste to sami, na menšom kúsku cesta.
Na drevo sa nasype múka, hodí sa hrča cesta, posype sa múkou a vaľká sa. Občas počas vaľkania pridajte trochu múky pod aj na cesto, inak sa bude lepiť tu na dosku, tam na valček.
Hrúbka vyvaľkaného cesta nech je okolo 7 milimetrov. Je to viac, než bežné koláčiky, ale ide o to, aby boli robustnejšie, koláčik je veľmi krehký.
Pri vaľkaní s použitím priveľa múky sa síce robí veľmi dobre, ale múka sa dostáva do cesta, čím sa menia jeho vlastnosti. Cesto s veľkým obsahom múky je tvrdšie, menej chutné a má taký povrch, ako slon kožu, na obrázku hore v strede je taký pokazený koláč, nad ním mierne vpravo je koláčik celkom hladký z prvej várky.
Vykrajovanie
Keď je cesto vyvaľkané, vykrajujeme opatrne formičkou kosáčiky.
Tento koláčik je veľmi neefektívny, lebo po vykrojení tvarov ostane nevyužité cesto, ktoré síce môžete použiť znova, ale zakaždým obsahuje viac a viac múky…
Keď sú koláčiky vykrojené, odstránite cesto, ktoré k tomu nepatrí a prenesieme ich na…
…plech.
Za socializmu sa plech musel vymastiť tukom, nasypalo sa niečo múky a hŕkalo sa tým. Robilo sa to preto, aby sa upečené koláčiky neprilepili na plech. Dnes táto otravná činnosť je už minulosťou. V drogérii stačí kúpiť takzvaný papier na pečenie. Jeden sa dá používať vždy znova a znova.
Spýtajte sa svojich matiek a hlavne starých matiek, či vedia o tom, že existuje nejaký papier na pečenie. Matere neraz idú podľa prastarých receptúr a vôbec nevedia, že existujú nové technológie. Tá moja bola úplne vyvalená, nikdy o tom doteraz nepočula. A papier ušetrí niekoľko minút práce!
Domáca úloha: Predstaviť si vyvalenú matku.
Takže máme plech na pečenie a naň dáte papier na pečenie a na ten papier nakotíte koláčiky čo najbližšie xebe, ale nech sa navzájom nedotýkajú.
Rúra
Vlastné pečenie bude prebiehať v rúre. Zapnete ju na nejakú zhruba strednú hodnotu. A keď už dostatočne rúri, vopcháte do nej plech koláčikov.
Čas pečenia vám nepoviem, pretože závisí na priveľa premenných. Treba nakúkať, možno oňuchávať. Prídete na to.
Doporučenie – chlap na rozdiel od ženy zvláda oveľa horšie to, čo sa nazýva v počítačovom svete multitasking. Žena môže piecť, variť špagety, vykrajovať ďaľší plech koláčikov a pritom telefonovať s kamarátkou a riešiť s ňou problém jej partnera "je to sviniar, grgá, prdí!"
Muž ak dá koláče do pece a začne variť špagety, na jedno, alebo druhé ihneď zabudne. Ak by mu ale náhodou zavolal kamoš, že má novú motorku, muž si na kuchyňu spomenie až neskoro v noci pri návrate z piva. Preto radím, ak mienite piecť, vypnite zvonček, mobilku aj telefón. Rozhodne neradím, aby v tej chvíli bežal v telke futbal, alebo v rádiu správy! Ani noviny na tých pár minút nepoužite.
Sadnite si ku peci, ani nedýchajte a opakujte si dookola: Pečiem. Čakám, Toto je pec a ja z nem MUSÍM vybrať plech. A dokolečka.
Hotovo
Ak ste úspešní, vyberiete z rúry plech, na ktorom sú horúce koláčiky – kosáčiky. Navrhujem, nehajte ich mierne pochladnúť, teraz sú ešte veľmi krehké.
Spúšť
Asi to neurobíte, ale ak by ste sa obzreli okolo seba, kuchyňa je s najväčšou pravdepodobnosťou v stave, ktorý žena oznaží, že je "po výbuchu". Čokoľvek by ste skúšali robiť, bude márne. Vynadania vám bude nadelené tak či tak.
Ostatne – to by vám bolo, aj keby žiadne kuchyne neexistovali. Tak to vezmite, ako pravidelný rituál.
Vy predsa máte plný tanierik skvelej psiny, ktorá rozprúdi zábavu aj na tom najkonzervatívnejšom večierku, pretože donesiete niečo, čo nemá skoro nik iný. Symbol, z ktorého si konečne môžme verejne utiahnuťa nehrozí, že na vás uvalia väzbu. To pred desiatimi rokmi nebolo celkom vylúčené. A preto aj touto cestou znova ďakujem kolektívu ÚSL, že ma nebonzli. Skvelá partia.