Cherry paradajky z balkóna

Ak je vašim domovom panelák a cítite potrebu niečo pestovať, nemusíte sa vzdávať nádeje. Môžete si vypestovať čerstvú zeleninu priamo na vašom balkóne.

Najvhodnejším druhom sú kríčkové cherry paradajky.

Môžete ich pestovať v črepníkoch rovnako ako muškáty alebo surfínie. Len s tým rozdielom, že namiesto krásnych kvetov vám budú robiť radosť guľatými červenajúcimi sa plodmi.

cherry paradajky

Ich semienka si môžete zakúpiť bežne v predajniach. Ak sa chcete už s prvými teplými dňami kochať ich krásou na balkóne, myslíte na to, že potrebujú čas, aby vyrástli a zosilneli.

Už v januári ich semienka môžete zasadiť do  plastových parenisk, ktoré sú bežne dostupné na predaj. Zvyčajne majú priesvitný kryt, ktorý zabezpečí udržiavanie tepla vo vnútri pareniska a zároveň dostatok slnečného svetla.

Umiestnite ich na svetlé miesto v byte, najlepšie na parapetné dosky. A nezabudnite pravidelne polievať. Už za pár dní vám začnú rásť malé rastlinky.

Nechajte ich podrásť po úroveň priesvitného krytu. Potom nastáva čas urobiť rastline viac miesta pre jej ďalší rast.

Použite čo máte doma, či už je to voľný kvetináč, alebo téglik od veľkého jogurtu, alebo plastové vedierko od tvarohu.

Naplňte ho opäť substrátom a nasaďte rastlinku. Ak nemáte veľa miesta na parapetnej doske, môžete nasadiť aj dve-tri rastlinky spolu do jednej nádoby.

A už zostáva iba čakať, kedy bude vonku dostatočne teplo na to, aby mohli byť rastlinky presadené do vonkajších kvetináčov.

Ak ste sadili priesady po jednom kuse, do vonkajších kvetináčov už dávajte po tri kusy spolu.  Urobte si z nich malú kytičku a tak vložte do hliny, poriadne poprikrývajte. Ak zvolíte podlhovastý črepník vhodný na muškáty alebo surfínie, zmestia sa vám vedľa seba aj dve takéto zoskupenia priesad.

Ako budú  paradajky rásť, je na vás. Môžete ich obstrihávať  a formovať. Ak ich nechcete mať príliš široké, odstrihávajte priebežne nežiadúce bočné výhonky. Ak sa vám zdá, že sú už dostatočne vysoké a nechcete ich už vyššie, odstrihávajte zase výhonky na vrchu rastliny. Bude potom viac svojej energie sústrediť na tvorbu kvetov a plodov.

Rovnako ako pri paradajkách vo vonkajšom prostredí je potrebné chrániť ich pred nepriaznivým počasím.

Je potrebné ich podoprieť paličkou, ktorú zapichneme do hliny. O ňu potom môžeme rastliny priviazať a spevniť ich tak pred vetrom. Ak však prichádza silná búrka alebo sa zdvihne veľmi silný vietor, je vhodné zložiť kvetináče do vnútra balkóna a takýmto spôsobom ich ochrániť.

Ak budú mať rastliny dostatok slnka a vlahy, budú sa odmeňovať červenými plodmi s príjemnou chuťou a vôňou. Ale keďže každá rastlina potrebuje dostatok živín a v črepníkoch nie je žiadny prísun nových živín,  aspoň raz za mesiac je potrebné ich prihnojiť hnojivom.

Nemusíte sa trápiť nad nejakým špeciálnym, dobre postačia aj bežné hnojivá dostupné v obchodoch.

Takto vypestované paradajky vám urobia radosť hneď dva krát. Prvý krát, keď ich budete vidieť, ako rastú, kvitnú a dozrievajú, druhý krát, keď si ich budete môcť odtrhnúť a zjesť.

Takýmto spôsobom budete mať vždy čerstvú zeleninu a stačí si pre ňu zájsť na balkón.

Pozrite si aj tieto recepty: