Ak si z času na čas radi doprajete vitamínovú „dotáciu“ v podobe chutného hustého a zamatovo delikátneho smoothie, nech sa páči...
3 tipy ako nepribrať cez Vianoce
Vianočné sviatky sú pre mnohých vážnym problémom. Čas ticha a pokoja sa neraz premení na plus 6 kíl za 3 týždne. To nie je nič zdravé, ani príjemné. V krátkom čase si potom ľudia robia rôzne novoročné predsavzatia, ktoré zvyčajne nevydržia plniť ani mesiac. My sa teraz pozrieme na to, aké opatrenia môžeme urobiť, aby Vianoce prebehli dobre a aj zdravo.
1. Sviatky si užite, ale nie mesiac v kuse
Ak sa pozriete na štruktúru sviatkov, problém spočíva v tom, že je to rozsypané. Mnohí začínajú sviatkovať niekedy okolo deda Mráza. To je 6. december a v mnohých rodinách sa už denne objavujú prvé plechy vianočných koláčikov. Prípravy začínajú zúriť niekedy po polovici decembra. Aj keď gazdiná bude koláčiky ukrývať, zobne si každý, kto môže. Potom tu máme štedrý večer, dva oficiálne sviatky a za chvíľu ide šialenstvo spojené so Silvestrom a následnou kocovinou. Vlastne chcel som povedať novým rokom.
- Problém: prakticky mesiac sa dá maškrtiť, chutnať, ďobkať a inak „vytvárať sviatočnú atmosféru“. Ak k tomu pridáte povaľovanie sa pred televízorom, tak jediný pohyb je zívanie od nudy.
- Riešenie: doprajte si čokoľvek chcete. Ale LEN cez sviatky. To znamená ideálne na Štedrý večer a na Silvestra. Ak je to málo, užite si aj prvý a druhý sviatok vianočný. A dosť. Ostatné dni sa stravujte normálne a nezabudnite na pohyb.
Ak totiž 3 dni z mesiaca budete robiť len diétne chyby a hlivieť, je ťažké pribrať. Ak si ale povolíte mesiac chýb, priberiete spoľahlivo.
2. Vaše zásoby sa presunú do vás
S tipom číslo jedna súvisí zásobovanie. Najmä staršia generácia našich rodičov ešte zažila vojnu a nedostatok jedla. Neskôr lístkový systém. Mali z toho stres a dodnes mnohí ešte zažívajú posttraumatický syndróm. Majú pocit potreby nosiť pred sviatkami domov kilá mäsa, cukru, múky, tuku. Povedia vám, že sviatky by bez žranice neboli sviatkami.
Pocit potreby viac variť, piecť a ponúkať súvisí aj s našim celoročným blahobytom. Dnes je každý deň na stole kvalitné jedlo. Ako chcete cez sviatky spraviť niečo iné, mimoriadne, výnimočné? Jedine tak, že dáte VIAC jedla. To ale nie je zdravé, ekologické ani zmysluplné.
- Problém: dychtivá zháňka (viem, čechizmus…) po potravinách vedie k hromadeniu zásob. Aby sa ale jedlo neskazilo, treba ho ponúkať. Na stole je stále vystavené údené, keksíky, čokoládky. Kto by vydržal?
- Riešenie: nekupujte viac jedla, než naozaj potrebujete. Nevystavujte maškrty voľne na oči. Minie sa menej. Skúste si zrátať, čo sa dá usporiť, ak nevaríte a nepečiete ako pre kasáreň.
- Tip k nakupovaniu: Nekupujte viac jedla. Radšej kúpte menej, ale mimoriadne kvalitné. Náhražkové jedlá a lacné verzie nebývajú lacnejšie, ani lepšie. Kúpte kvalitu a užite si to. Pozrite sa na lacnú šunku koľko obsahuje mäsa. Keď si prerátate cenu, kvalitná šunka bude lacnejšia. Takisto kvalitný syr – stačí málo a dá veľa chuti. Ak proti tomu položíte lacný syr, musíte ho dať oveľa viac a často bez chuťového efektu.
3. Pohyb spraví zázraky – žerie čas aj kalórie
Ak máte voľné dni, je to ideálna príležitosť dať si výlet. Vybehnite do lesa, alebo len tak poprechádzať sa.
- Problém: Cez sviatky sa často navštevujú rodiny. Nie je čo robiť, rozvalíme sa po gaučoch a hlivieme pri sledovaní televízie a počúvaní svokry. Nudný program obrazom aj zvukom.
- Riešenie: Vybehnite na prechádzku. Nemusí byť dlhá, môžete ju absolvovať viackrát za deň. Pokojne zoberte časť rodiny a podebatujte si. Ak práve nemrzne, pri chôdzi v menších skupinkách sa lepšie porozprávate.
Ak sa hýbete, kalórie sa budú strácať. Navyše v lese nevisia z každého stromčeka salónky. To je výhoda. Ak nie ste pri jedle, nebudete maškrtiť.
Ako sa darí vám cez sviatky?