Suroviny: makové muffiny 110g nízkotučné mlieko 150g hrozno 30g kaleráb 120g paradajka 90g Postup: Makové muffiny spravíme podľa receptu Makové muffiny z ovsených vločiek ...
Pozor na „pitný režim“ pri chudnutí!
Keď hovoríme o odporúčanom pitnom režime, ktorý je telu prospešný, je všetko v poriadku. Ak však ide o „pitný režim“ v podobe alkoholu alebo sladených nápojov, treba spozornieť! Vedeli ste, že rôzne diétne alebo light nápoje vás dokážu spomaliť vo vašom boji s prebytočnými kilami? Chcete vedieť prečo? Čítajte ďalej!
Pri chudnutí, ale aj všeobecne, je dôležité prijímať dostatok tekutín. Najideálnejšia je čistá voda a rôzne čaje, z času na čas si môžete dopriať aj nejakú tú minerálku (tu však pozor na obsah sodíka). Odborníci odporúčajú vypiť denne aspoň dva litre tekutín. Samozrejme, vaša individuálna potreba závisí aj od vašej hmotnosti a ďalších faktorov.
Ak sa chcete dopracovať k presnejším hodnotám, prečítajte si podrobnejšie, ako je to vlastne s pitným režimom pri chudnutí. Voda pomáha pri detoxikácii organizmu, čiže odplavovaní škodlivých látok z tela. Okrem toho, veľa ľudí si zamieňa smäd s pocitom hladu. Často sa stačí napiť a chuť na nejakú dobrotu je preč. Naše staré mamy nenadarmo hovorili, že „hlad je prezlečený smäd“.
Neškodný tekutý chlieb? Nie tak celkom!
Za prvé, alkohol a chudnutie sa vôbec nemajú v láske, takže ak to myslíte so zhadzovaním svojich nadbytočných kilogramov vážne, lepšie urobíte, keď sa akýmkoľvek alkoholickým nápojom oblúkom vyhnete. To však neznamená, že z času na čas nemôžete spraviť výnimku.
Pravidlom by však malo byť, aby tých výnimiek nebolo príliš veľa, pretože alkohol = prázdne kalórie! Ak už si chcete niečo dať, tak asi najlepšou voľbou je suché červené víno. Pozor si dajte hlavne na pivo! Jeho popíjanie už dávno nie je výsadou mužov, naopak, čoraz obľúbenejším „spoločenským“ nápojom sa stáva aj u žien. Možno nie tak výrazne, ako u našich českých susedov, ale predsa. Je síce pravda, že vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B má aj zdravotne prospešné účinky – napríklad na pleť. Ale ak chcete chudnúť, môže pre vás predstavovať nepríjemnú pascu! Viaceré výskumy potvrdili, že v organizme niektorých jedincov vyvoláva neželanú zápalovú odpoveď. Tá znižuje účinnosť leptínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za pocit hladu a nasýtenia a energetický metabolizmus. Ak teda nechcete, aby vám chuť do jedla diktovali pobláznené hormóny, pivu sa vyhnite! A odporučte to aj svojim partnerom!
Telo s „lajtkou“ neoklamete
To, že sladené alkoholické nápoje sú pri chudnutí absolútne tabu je jasné snáď každému. Kolové nápoje a džúsy sa s chudnutím nesnúbia, pretože obsahujú veľa cukru, preto sa im vyhnite! Veľkou chybou, ktorej sa pri chudnutí dopúšťa drvivá väčšina ľudí, je nahrádzanie sladených nápojov rôznymi ich „light“, „no sugar“ či „zero“ verziami. Áno, pravda je, že neobsahujú cukor, ale náhradné sladidlá s veľmi nízkou až nulovou energetickou hodnotou, a preto si ich nemusíte „pripočítať“ ku svojmu dennému kalorickému plánu.
Napriek tomu, ak sa z nich aj rovno nepriberá, významne dokážu spomaliť vaše úsilie pri zhadzovaní kilogramov. Ako je to možné? Pri stimulácii receptorov sladkej chuti na jazyku – samozrejme, nielen vďaka tomu – dochádza k vylučovaniu inzulínu, ktorý by sa dal pokojne nazvať ako hormón brániaci spaľovaniu tukov (ak vás zaujíma viac, prečítajte si niečo o glykemickom indexe potravín). Vedci zistili, že zvýšeným vylučovaním inzulínu telo reaguje nielen pri popíjaní nápojov obsahujúcich cukor, ale aj jeho umelé náhrady, ako sú cyklamát, sacharín či aspartam.
Chudnutie nie je – a nikdy ani nebolo – len o príjme a výdaji kilojoulov či kalórií. Telo funguje trochu zložitejšie. V prípade diétnych nápojov je v hre aj hormonálna odpoveď, ktorú tieto „nektáriky“ vyvolávajú. A tá rozhodne chudnutiu nenapomáha!