Med – sladký aj zdravý zázrak

Kto by nemal rád ten sladký produkt pracovitých včielok? Už od nepamäti ľudia poznali nielen sladkosť tohto produktu, ale hlavne jeho zdravé účinky. Stačilo sa o včielky vzorne postarať a sladká odmena v podobe medu bola istá. Postupne však med zatienil na jeho výslní biely cukor, ktorý zaplnil nielen naše regále v obchodoch, ale hlavne sa stal najvýznamnejšou zložkou skoro vo väčšine našich potravín.

Čo je vlastne med?

Med je sladká lepkavá tekutina, ktorú vyrábajú včely zberom a  zahusťovaním sladkých štiav, predovšetkým nektáru z kvetov. Včely ich zbierajú, miešajú s výlučkami hltanových žliaz a následne ukladajú do plastov.

Prečo je med pre človeka tak prínosný?

Ak poznáte vo svojom okolí včelára, ktorý sa venuje včelám a sám konzumuje dostatok medu, určite vám potvrdí, že nevie, čo je to choroba. Med má nespočetne veľa dobrých vlastností, spomeňme niektoré, napríklad:

  • pôsobí protizápalovo a antibakteriálne
  • podporuje rast imunity
  • je zdrojom ľahko stráviteľných cukrov
  • urýchľuje hojenie rán, preležanín, vredov
  • posilňuje centrálnu nervovú sústavu
  • pomáha pri liečení rôznych chôrob ako sú migréna, ochorenie pečene alebo ochorenia dýchacích ciest

Napriek všetkým týmto a ešte mnohým nespomenutým pozitívnym vlastnostiam medu dnešný človek nie je naučený konzumovať dostatok medu.  Môžeme si do našich domácnosti zadovážiť med dvomi spôsobmi:

  • zakúpením v obchodných sieťach
  • zakúpením priamo u včelára

Aká je výhoda zakúpenia medu priamo od včelára?

Včelár, ktorí sa venuje včelárstvu ako svojmu hobby, nevidí v predaji medu iba zisk. Na druhej strane veľké spoločnosti, ktoré predávajú med, sa už snažia tieto zisky mať čo najvyššie. A to aj na úkor dodania menej kvalitného medu na trh. V súčasnosti, aj napriek tomu, že med je kontrolovaný, je veľmi ťažké odhaliť včas nekvalitný med. Najčastejšie sa jedná o primiešanie glukózového sirupu do medu. Nakoľko má priesvitnú farbu a nemá ani žiadnu chuť, ani vôňu, voľným okom ho pri kúpe medu nerozoznáte.

Ako spoznať pravý med?

Oko môžete oklamať, ale chuť a čuch nie. Ak vyskúšate med, musíte na jazyku cítiť jeho sladkú chuť, musí byť príjemná, vôňa vám musí navodiť pocit, že skutočne cítite prírodu. Pokiaľ kupujete pravý, poctivý med, falošný rozoznáte v prvej sekunde, ako ho vložíte do úst.

Cena medu je veľmi vysoká

Určite vás neraz v obchode zarazí vysoká cena medu. A nielen toho pravého.  Ak máte pocit, že ten najlacnejší musí byť najmenej kvalitný, nie vždy je to tak. Drzosť niektorých predajcov naozaj nepozná hranice.  Na cenu medu pôsobí aj skutočnosť, že každým rokom dochádza k vyššiemu úhynu včelstiev.  Čo je príčinou?

  • choroby včelieho plodu – napríklad zachladnutie, vírusové ochorenie, mor
  • choroby dospelej včely – napríklad Meňavková nákaza včiel, čierna nemoc, vírusové ochorenia, otrava
  • škodcovia – včeliarka obyčajná, mravce, klieštik

Rovnako za úhyn včiel a znižovanie kvality medu môžu aj pesticídy, s ktorými včely prichádzajú do kontaktu.

Každým rokom je aj menej včelárov, nakoľko mladí ľudia o tento koníček záujem nemajú.

Ak ste sa rozhodli zdravšie žiť a urobiť niečo pre svoje zdravie, určite zaraďte med do svojho každodenného jedálnička.  Ak si ním budete chcieť ochutiť čaj, nezabudnite ho  pridať až do mierne vychladeného nápoja, pri vysokej teplote stráca veľa zo svojich výživných predností.

Pravidelnou konzumáciou medu si utužíte nielen zdravie, ale získate aj maškrtu, ktorú vám schváli každý lekár.

Pozrite si aj tieto recepty: