Sacharidy – áno či nie?

V posledných rokoch  sa do povedomia chudnúceho sveta dostáva myšlienka, že sacharidy sú zdrojom celého priberania a že ich vylúčenie z potravy prinesie úspechy v podobe vysnívanej postavy.  Dnes už pri rozmanitosti potravinových artiklov nie je núdza o potraviny bielkovinového charakteru.

Má však bezsacharidová bielkovinová strava význam pre chudnúceho človeka?

Určite sú dokázateľné výsledky obéznych ľudí, ktorí schudli takouto metódou. Ale ponúkajú sa tu otázky ako:

  • Je toto schudnutie trvalé?
  • Dokážu títo ľudia existovať do konca svojho života bez sacharidov?
  • Ako dlho im bude trvať, kým ich prepadne chuť na voňavé pečivo, čokoládu alebo sladký koláč?

A tiež musím spomenúť negatívne dopady vysokobielkovinovej stravy na zdravie človeka. Obličky sú dlhodobo nadmerne zaťažované, bez odborného dozoru lekára môže mať  takáto cesta za štíhlosťou veľmi nepriaznivé dôsledky.

Čo sa deje pri nadmernom prijímaní sacharidy v potrave?

Sacharidy sú pre telo potrebné hlavne ako palivo, premieňajú sa na energiu, ktorá nám umožňuje fungovať a vykonávať bežné veci. Dovolím si to prirovnať ku krbu, ktorý máme v domácnostiach. Keď chcete mať teplo, spravíte si oheň. Prikladáte doň drevo.  Keď ho bude príliš málo, bude oheň vyhasínať,  nedokáže sálať teplo a splniť vaše očakávanie. Na druhej strane, keď budete neustále nosiť ďalšie a ďalšie drevo a do krbu sa vám už nezmestí, budete ho ukladať vedľa na kopu. A tá kopa bude neustále rásť a rásť.

Zdá sa vám to zbytočné? Pýtate sa teraz sami seba, prečo by som nosil k tomu krbu toľko toho dreva?

Ale presne tak funguje v tele obézneho človeka nadmerne prijímajúceho sacharidy. Telo nestíha sacharidy spracovať a tak ich ukladá „na kopu“. A tá rastie a rastie.

Čo sa stane, ak vylúčim sacharidy zo stravy úplne?

Ak ste prijímali sacharidy vo zvýšenom množstve, môže sa stať, že sa zrazu budete cítiť malátny a budete nepríjemný a podráždený.

Ak ste človek, ktorý bol doteraz na sladkom doslova závislý, je viac, ako isté, že o pár dní, možno o pár týždňov budete mať takú neprekonateľnú chuť na sladké, že sa naň vrhnete bezmyšlienkovito a dojete ho aj za všetky odriekané dni.

Ako teda správne prijímať sacharidy v potrave?

  • Je potrebné poznať množstvo sacharidov ktoré vaše telo potrebuje. Dnes už na tieto výpočty existuje veľa možností, ktoré sú bežne dostupné na internete.
  • Túto celú dávku sacharidov rozdeliť na 5 častí. Budete tak prijímať každé tri hodiny rovnaké množstvo sacharidov. Umožní vám udržiavať v krvi vyrovnanú hladinu cukru. Nebudete mať chute na sladké a zároveň, aj napriek prijímaniu sacharidov, budete chudnúť.
  • Uprednostniť  „priateľské“ sacharidy s nižším glykemickým indexom.  Uvoľňujú  sa postupne a telo ich môže spracovávať dlhší čas.

Ktoré sacharidy sú „priateľské“?  

Tu sú niektoré z nich:

  • Ovocie – obsahujú prírodné sacharidy, ale rovnako ako pri iných potravinách aj pri ovocí platí, že je počet sacharidov obmedzený. Hoci je ovocie vhodné pre zdravie, nemôžete ho zjesť, koľko sa vám zachce
  • ovsené vločky – môžte ich konzumovať na rôzne spôsoby, môžete z nich urobiť kašu, zmiešať s jogurtom, vyrobiť z nich zdravé muffiny, alebo použiť  na zahustenie
  • celozrnné pečivo – môžete si ho upiecť doma, kombinovať rôzne múky, ktoré sú dnes už bežné na trhu, ako sú špaldová, ražná, pohánková alebo celozrnná
  • celozrnná ryža, ryža Basmati  –  oproti bielej ryži vás zasýtia na oveľa dlhší čas a majú nižší glykemický index
  • celozrnné cestoviny –  dnes sú bežne v ponuke už aj v malých obchodoch, celozrnné, špaldové alebo grahamové.  Chuťovo sú síce trochu odlišné od bežných cestovín, ale vyvažujú to svojimi priaznivými účinkami na chudnutie
  • bulgur, celozrnný kuskus –  obsahujú veľa vlákniny, výborne sa hodia ako príloha napríklad k mäsu, ale veľmi obľúbené sú aj ako súčasť šalátov
  • pohánka, pšeno, cícer –  či už vo forme príloh, alebo polievok dodajú telu nielen dobré sacharidy, ale hlavne predovšetkým zdraviu prospešných minerálov a látok

Sami spoznáte, že pri prijímaní dobrých sacharidov v primeranom množstve už nie je potrebné ich považovať  za nepriateľov, aj keď pri nich aj naďalej platia známe príslovia ako „všetkého veľa škodí“ alebo „všetko s rozumnou mierou“.

Pozrite si aj tieto recepty: