Často si možno kladiete otázku, či by sa podomácky nedali vyrobiť jedlá, ktoré poznáte z obchodu...
Kvasáky – doma kvasené uhorky
Urobte si kvasené uhorky na konci uhorkovej sezóny. Ak dokážete odhadnúť, že presne o tri dni dostanete neprekonateľnú chuť na kvasené uhorky, tento recept je určený práve pre vás.
Aj keď obdobie, keď tento recept vychádza, už nepatrí do uhorkovej sezóny, uhorky sa ešte stále dajú zohnať. Na prípravu tejto pochúťky pokojne môžete použiť aj väčšie, statné, bacuľaté, či inak odrastené kúsky. Ale dosť rečí, začnime.
Najprv poriadne uvarte niekoľko kameňov v octovej vode. Je pravdepodobné, že sa vám nepodarí uvariť ich celkom domäkka, ale to nevadí.
Uvarené kamene môžete nechať vychladnúť. Za ten čas môžete pripravovať uhorky. Napíšem recept len na jeden sedemdecový zavárací pohár, ale ak máte vhodnejšiu nádobu, do nej s tým! Jeden zavárací pohár je, medzi nami, akurát tak na úvodné orientačné okoštovanie, či sa vôbec vydarili. Druhý pohár sa už spása s pocitom dobre skvasenej práce a tretí akoby ste našli.
Pripravte si:
Kúsok nedojedeného chleba, kameň a za hrsť kôpru.
Zopár uhoriek.
Technické špecifikácie uhoriek: Čím menšie, tým lepšie. Ak malé nezoženiete, môžete si veľké uhorky nakrájať na menšie kúsky. Nič sa nestane. Správne by uhorky podľa možnosti mali byť rovnaké, ale dobrý výsledok dosiahnete aj v prípade, že do pohára nakombinujete napríklad menšie celé aj nakrájané väčšie uhorky. Nepíšem to preto, že máte zámerne vyrobiť Laurela a Hardyho v zaváracej fľaši, ale preto, aby som nesmelých zbavil strachu, že by to pobabrali.
Ostatne – ak by sa vám to náhodou nepodarilo, škoda nebude veľká.
Uhorky pred použitím treba riadne umyť. Niektoré nečistoty nechcú zliezť po dobrom, tak to skúste po zlom – kefkou.
Náležitosti máte nachystané, môžete začať kŕmiť vyumývaný pohár.
Za pol čajovej lyžičky soli je minimum, ak budete sypať pomaly a opatrne, môžete dať aj celú lyžičku.
Na dno kúsok chleba a kôpru.
Uhorkám pred vložením pomocou nožíka poškoďte kožu. Netreba rezať príliš hlboko. Na každej uhorke spravte zo 6 rezov, na obrázku som ich trochu zdôraznil.
Uhorky nastrkajte do pohára.
Podľa možnosti nech je im tam radšej tesno. Pre názornosť som nechal viac miesta na vodu, aby bolo na obrázkoch dobre vidno všetky zmeny.
Zalejte vodou takmer doplna a na vrch umiestnite kameň. Kameň poslúži ako závažie, pretože uhorkám sa neskôr prestane v pohári páčiť a budú z neho chcieť vykúkať, či by sa nedalo nejako ujsť. Kameň im v tom zabráni a pritom dožičí vzduchu, aby sa dostal do pohára.
Varovanie pre skúsených nekuchárov: nezjednodušte si prácu tým, že by ste pohár proste zakryli tanierikom, hoci to človeka priam myká urobiť. Tanierik je ľahký a uhorky by ho vytlačili. Ak by ste ho zaťažili, tak pre zmenu do toho zasa nepôjde vzduch.
Zaliate a zaťažené uhorky postavte na miesto, kde nebudú zavadzať. Teplota letnej izbovej alebo kuchynskej úrovne je ideálna.
Zakryte kuchynskou utierkou alebo vreckovkou a nechajte v pokoji 3 dni kvasiť.
Prvý deň, čiže 24 hodín kysnutia. Uhorky vyzerajú takto, povedzme si na rovinu, že na prvý pohľad strácajú dôveryhodnosť. Ak si privoniate, budete stále cítiť len uhorky. Človek by tak podľa oka čakal, že sa z toho bude valiť nevyberaný zápach. Ten rozmočený chlieb, čo si voľne pláva k hladine, asi nadýchnuť sa, spôsobuje, že v tejto fáze akosi prestávam mať na uhorky chuť.
Vzhľad uhoriek na druhý deň posilňuje moje rozhodnutie už nikdy nejesť žiadne uhorky. Na vrchu sa tvorí pena pochybnej konzistencie, ale zatiaľ to celé na počudovanie nezapácha. Cítiť uhorky a čosi kyselkavé.
Posledný, tretí deň už uhorky nadobudli tú správnu farbu. Napriek podozrivému vzhľadu to celé, napočudovanie, lákavo vonia.
Uhorky vyberte, odstráňte kôpor a zvyšky chleba. Vodu, v ktorej to celé kvasilo, prelejte cez sitko do inej nádoby, aby ste ju zbavili omrviniek a kôpru.
Nakoniec vložte uhorky nazad do pohára, alebo vhodnej misky a zalejte ich precedenou vodou, v ktorej kvasili. Inak by rýchlo obschli.
Skoro hotovo. Teraz to celé umiestnite do chladničky a len čo vychladnú, stanú sa pravdepodobne bezmocnými obeťami vášho dychtivého útoku. Samozrejme – môžete ich pohltať aj bez chladenia, ale myslím si, že studené sú lepšie.
Trvanlivosť kvasených uhoriek je pomerne krátka, ale v chladničke sa kvasný proces takmer zastaví, takže ich môžete skladovať niekoľko dní.
Hotové uhorky a ich vôňa vás pravdepodobne privedú k záveru, že nabudúce nebudete nakladať tak zúfalo malé množstvo.