Parný hrniec je vhodným spoločníkom pri varení. Pokiaľ sa zaujímate o zdravú kuchyňu, určite ho už poznáte...
Domáci jogurt za 3 koruny
Jogurt si môžete vyrobiť aj doma. Pritom úspora financií môže byť pri viacčlennej rodine nezanedbateľná – predsa len je rozdiel, či za téglik jogurtu zaplatíte tri, alebo deväť, či desať korún…
Recept na jogurt sa nedávno objavil v internetovej diskusii. Priznám sa, že sa mi nechcelo veriť, že by niečo takú mohlo fungovať aj u mňa doma. Ale povedal som si: za skúšku niečo dám a bude jasno.
A preto som kúpil mlieko a tri rôzne jogurty. Nebudem vás napínať, nejde o súťaž – rozdiely medzi jogurtmi sú pomerne malé, takže je zrejme jedno, ktorý z aktívnych jogurtov použijete.
Porovnanie testovaných jogurtov
Chute a vône jednotlivých jogurtov sa od seba trocha líšili a ťažko ich popíšem… Ak si jogurt chcete skúsiť vyrobiť, asi bude lepšie kúpiť si viac druhov jogurtov a okoštovať. Každý je trocha iný. Jeden jemnejší a kyslejší, iný sladší a hrudkovitejší…
Horšie to bude s mliekom. Ideálne by bolo použiť plnotučné mlieko, také sa však v Bratislave nachádza len v škatuliach. V nich je mlieko upravené tak, že skôr zhnije, ako by skyslo a jogurtovanie sa nemusí podariť…
Preto som na jogurt použil polotučné mlieko. Aspoň má menej kalórií a možno aj tých oných – džaulov.
Do testovacej laboratórnej banky, či inej ľubovoľnej, ale nie špinavej nádoby treba črpnúť trocha jogurtu. Nech za jednu polievkovú žufanku, plus mínus zopár náprstkov. Na liter mlieka je jeden jeden a pol decový jogurt akurát, stačí aj polovica…
Jogurt zalejte mliekom, ktoré je teplé, asi 40 až 50 stupňové. To je teplota, ktorá vás na ruke len trocha hreje. Nie je potrebné šibrinkovať s teplomerom. Niečo medzi izbovou teplotou a teplotou človeka s vysokou horúčkou je v pohode.
Pomiešajte obsah, takže vznikne sladké mlieko s veľmi jemne kyselkavou chuťou od jogurtu.
Postavte na radiátor, ak nehicuje príliš. Keď nie je radiítor, postavtre ho na tiché 🙂 miesto v kuchyni.
Optimálna teplota na tvorbu jogurtu je okolo 30 – 40 stupňov. Pri nižšej teplote sa bude jogurt tvoriť o niečo dlhšie.
Čas si zistíte pokusne. V teplom prostredí sa bude pohybovať niekde okolo 12 až 16 hodinami.
Po tomto čase je z mlieka jogurt.
Pobadáte to ľahko. Podľa vône a podľa konzistencie.
Dá sa jesť ihneď, ale tiež ho môžete uložiť do chladničky a podávať neskôr.
Kto nechudne, môže pridať džem a obžrať sa na smrť.
Pred prípravou mlieko môžete dať zovrieť
Na zvýšenie neskoršej trvanlivosti môžete mlieko pred použitím dať takmer zovrieť. Potom ho nechajte vychladnúť na teplotu asi 40 stupňov. Ja tento krok vynechávam…
V chladničke vydrží aj 3 dni, pričom do druhého dňa ešte trocha zhustne.
…a nabudúce?
Z posledného jogurtu, keď budete dojedať, znova môžete zobrať za dve lyžice a dať do mlieka…
Hustota
Pri práci s pasterizovaným polotučným mliekom však nečakajte tak dokonale hustý krém, ako v prípade, že si kúpite plnotučný jogurt. Domáci jogurt z nevýdatného vrecúškového mlieka je o niečo redší.
Pár pokusov a hotovo
Je možné, že na prvý raz sa vám jogurt nepodarí dokonale – z netrpezlivosti naň napríklad zaútočíte ešte v čase, keď nie je celkom hustý 🙂
Ale už nabudúce si vyrobíte chutnú a zdravú domácu lahôdku za zlomok ceny toho, čo sa dá kúpiť v obchode…
Energetická hodnota
Liter polotučného mlieka by mal mať hodnotu okolo 1 900 kJ na liter mlieka, čiže dvojdecová porcia jogurtu bez džemu a cukru predstavuje energiu okolo 400 kJ, čo je viac než príťažlivé – 2 deci sú už objem, ktorý sa "cíti" a ešte si k tomu môžete niečo dať.
Ak na tom trváte, tak trebárs aj džem – dve lyžičky, čiže zhruba 10 gramov bežne obsahujú energiu okolo 100 kJ, čo nie je tak tragické číslo.