Kuracie mäská so zeleninou

Kuracie mäská so zeleninou Wok. Lepšie, ako sex!

Máte chuť na poriadne sýte a chutné mäská? Skúste to – zaručujem vám, že sa vám podaria, aj keď ste predtým ešte nikdy nič nevarili.

Chce to len trocha odvahy a návštevu niektorého hypermarketu, kde nájdete všetko, čo budete potrebovať.

Kúpte si vykostené kuracie stehná. Sú pripravené na použitie, stačí, ak ich hodíte na kus dreva, v každej kuchyni sa taký nájde. Ak nemáte drevený, bude to biely plastový obdĺžnik, určený na krájanie.

Stehienka v surovom stave nevyzerajú nejako obzvlášť vábne a tak ich za trest rozkrájajte na úplne márne kúsky.

Mäso sa krája ťažko, ak je tupý nôž. V takom prípade radím extrémnu opatrnosť, alebo brúsku.

Nakrájané mäská zasypte korením Kotányi – „Grilovacie“. Toto korenie je pripravené práve pre nás, čo nevieme variť.

Skúsení kuchári sa teraz iste uškŕňajú, pretože oni vedia čo a koľko sa má nasypať na mäso. My však nemusíme nič skúmať – posypeme mierne a jedlo bude výborné.

Mäso premiešajte s korením tak, aby sa korenie dostalo všade.

Takto nakorenené mäso by bolo najlepšie nechať v chladničke aj celý deň, no ale kto by už mal toľko trpezlivosti čakať? (Mimochodom: Občas na to zabudnem a mäso sa marinuje 2 dni. Vtedy je najlepšie…)

Nechajte ho odstáť a aby sa nepovedalo, že sa korenie vôbec nemalo čas dostať do mäsa, očistite niekoľko strúčikov cesnaku.

Cesnak je také to biele, nezaujímavé. Zoberte zo tri, alebo päť strukov. Ak ale cesnak nemáte radi, vôbec ho nemusíte použiť.

Z cesnaku odstráňte šušťáky, či ako sa volá ten biely kabátik, v ktorom väčšinou odpočíva. Struky nakrájajte na plátky, alebo kocky presne vo veľkosti vašej trpezlivosti. Mne sa teda veľmi nezvykne chcieť krájať, takže sú z toho len kolieska. Zato polovička, tá je schopná vyrobiť milimeter krát milimeter veľké štvorčeky. Tie sú lepšie, pretože pustia viac chuti.

Teraz už máte prichystané všetko, čo treba. Nájdite niekde panvicu. To je taká tmavá plechová vec, ktorej povrchu sa nesmieme dotýkať železom, aby sa z neho nezoškrabol teflón. Aspoň dúfam, že máte teflónovú panvicu, pretože na nej sa robí pohodlnejšie.

Črpnite oleja, asi tak za dva glgy. Radšej menej, ako viac, pretože inak by jedlo bolo veľmi ťažké. Olej na panvici na peci rozhorúčte a keď už začína vyzerať netrpezlivo, hoďte nakorenené mäská.

A hneď začnite miešať.

Na pomerne silnom plyne, alebo elektrine, ak máte elektrický sporák prehadzujte mäská po oleji. Ak ste predtým naozaj nikdy nevarili, musíte vedieť, že varechu si máte vybrať buď z umelej hmoty, alebo drevenú. Určite nie kovovú, aby sa nepoškriabala panvica.

Pri miešaní treba pracovať opatrne. Mäská sú zvedavé, radi celkom samé od seba vyskakujú z panvice na zem. Ak sa vám to náhodou stane a nejaké mäsko vyskočí, nenápadne ho kopnite niekam za stôl. Samozrejme, ak je prítomná manželka, bol to na dlhý čas asi váš posledný povolený pobyt v kuchyni.

Opekanie mäsiek by malo trvať tak dlho, až z vonkajšej strany dostanú červenú farbu, akoby už čoskoro chceli začať byť pripečené. Na túto časť varenia počítajte asi tak pätnásť minút, možno desať.

Keby ste ich hneď teraz vybrali z panvice a zjedli, nič by sa nestalo – sú výborné. Treba len chvíľu počkať, nech vychladnú a podávať s chlebom.

Tí, čo ste ochotní vo varení pokračovať, dolejte k mäsu asi deci vody.

Hoďťe do toho trochu Vegety, alebo iné ochucovadlo na polievky. Spravidla obsahuje Glutaman sodný, ktorý s chuťou robí pravé zázraky.

Glutaman sa nachádza aj v korení a tieto prísady spolu nahradia aj soľ, preto v recepte vôbec nesolíme „obyčajnou“ soľou. Netreba ani len onú povestnú „štipku“ soli.

Zástancovia zdravého stravovania ale nemajú radi Glutaman sodný. Tak nech si varia, ako vedia – bez neho.

Po pomiešaní prisypte jedno celé vrecko mrazenej zeleniny „Wok“. Výborná je Thaiská, Vietnamská, alebo Čínska.

Keď túto dobrotu varím pre väčší počet hladných krkov, spravidla kupujem dva (alebo aj tri) vrecká a to každé iného druhu. Zmiešam ich. Zelenina je potom ešte pestrejšia. Pestrofarebné jedlo vám pochvália ženy a ak máte, zvykne to prilákať do pracovnej vzdialenosti aj papagáje.

Tento druh mrazenej zeleniny je síce drahý, ale svoju investíciu neoľutujete. Vo vrecku nenájdete žiaden nekvalitný kúsok a všetky majú výbornú chuť aj za surova. Takže s ochutnávaním radšej opatrne! Nepríjemne rýchlo zvyknú miznúť predovšetkým tie malé kukuričky.

Zeleninu nasypte na mäská a miešajte. Varenie sa na chvíľu zmierni, pretože zelenina je zmrazená a celý náš zázrak v panvici ochladí. Miešajte pokojne ďalej, za chvíľu to už zas bude celkom horúce.

Potrápte teplom celé toto jedlo ešte chvíľu, trebárs takých 5 minút, nie však viac, ako 10, inak zelenina začne rýchlo strácať farby. Nemusíte ju variť – nevyrábate polievku. Stačí, ak sa zelenina poriadne zohreje. Vtedy panvicu odstavte z pece a spravte posledný kuchársky akt na tomto jedle.

Vrhnite do toho pripravený cesnak. A poriadne, poctivo premiešajte.

Cesnak sa už nesmie variť – to by zmenil chuť. Takto nám jedlo prifarbí čerstvou vôňou cesnaku.

A to je všetko. Vyrobili ste chaotickú zmes rôznych kúskov, z ktorých každý má trochu inú farbu a pritom jeden je lepší, ako druhý. Kto má v kuchyni zavesený kus koľajnice, môže na ňu začať trieskať a zvolávať tak stravníkov.

A ako sa toto jedlo vlastne podáva?

Máte bagetu? Rozkrojte bagetu a vložte do nej primerané množstvo kúskov. Trochu pokvapkajte šťavou. Zaklopte bagetu, zabaľte do igelitového sáčku a poriadne ju niečím zaťažte, aj na 3 hodiny. Získate trochu plackovitý, ale vynikajúci a veľmi sýty obed. Ideálne, ak sa chystáte napríklad na výlet, alebo do práce.

Vynikajúce je to tiež, ak hotové mäská napcháte do arabského chleba. To je taká biela tvarom skoro až palacinka, ktorá je však dutá – dovnútra natlačíte svoj kuchársky výtvor a nechajte mierne zaťažené trochu odstáť.

No a tí, ktorým sa nechce krájať bagety a futrovať arabský chlieb – jedzte mäská priamo vidličkou a zajedajte čímkoľvek, čo máte po ruke. Napríklad rožkami. Sú vynikajúce v ľubovoľnej podobe.

Pozrite si aj tieto recepty: