Koreničky

Ak chcete variť, potrebujete skoro vždy prísady zvané soľ, cukor, koreniny a podobne.

Sú to drobné fľaštičky, tégliky, sáčky a kelímky, ktoré sa zvyknú sťahovať do vyšších polôh a vyhľadávajú tmu. Celý deň sú na jednom mieste. Akurát v noci, keď sa nikto nepozerá robia niečo, ale nikto presne nevie čo. Pretože nikto sa nepozerá.

Korenie a koreničky

Nájdete ich ľahko. V ideálnom prípade sú všetky koreniny označené.

Korenie a koreničky

Natláča sa samozrejme logická otázka: Načo toľko rôznych fľaštičiek. Prečo to nemožno zmiešať všetko do jednej nádoby a sypať paušálne?

Odpoveď je jednoduchá. Nie každému by chutila paprikovaná cukrosoľ s korením a múkou. Iný dôvod nie je a ak máte pocit, že vám by táto svetová všetkéhochuť mohla vyhovovať – môžete si to skúsiť.

  • Kuchtenia znalí sypú podľa oka. A trafia odhadmo celkom presne toľko, koľko treba.
  • My neskúsení musíme postupovať opatrnejšie a aj tak sa jedlo nakoniec zje len z lakomosti, aby sa nevyhodilo.

Sypte menej a podľa chuti pridávajte.

Cukor

Cukrom nešetrite. Majú ho radi aj papagáje aj kone, takže človek ho ocení tiež. Ak to preženiete, väčšinou sa nič nestane. V najlepšom prípade priberiete a potom si budete chcieť kúpiť niektorú z mojich kníh o chudnutí. No a v najhoršom prípade budete cukrovať až kým vás od cukru smrť neoddelí.

Inými slovami, cukor ak môžete, tak nepoužívajte. Oslaďte stéviou.

Soľ

S ňou šetrite, ale nie príliš. Ak to preženiete, nedá sa nič robiť a jedlo nezjete. Opačný prípad – málo posolené jedlo tiež nie je chuťovo najlepšie riešenie. Mnoho potravín sa nedá „na stole“ dobre dosoliť. Napríklad ryža, alebo zemiaky – ak si ich posolíte až pri jedení, zjete oveľa viac soli…

Ak budete veľa soliť, lekár, farmaceutický priemysel a poisťovne na vás dobre zarobia. Veľa soli znamená veľa chuti a tak začnete vyhľadávať len tie najsilnejšie chute. Údené, koláčiky… A zase. Asi to prinesie nadváhu a s ňou vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol. Dostanete lieky na tlak, na odvodnenie a vy budete mariť ich účinok solením.

Korenia

Korení je strašne veľa a ak sa kuchyni venujete, viete na čo ktoré je. Pre nás amatérov sa však vyrábajú mnohé korenia kombinované a vrelo ich odporúčam. Kuchár sa síce uškrnie, prečo kupovať nejakú zmesku, keď predsa doma máte všetky potrebné ingrediencie. Ale nekuchár môže ingrediencie dať v zlom pomere a škoda je na svete. V lepšom prípade nie najlepšie jedlo.

Hotové zmesky sú slušne vyvážené a pomôžu vám ľahko dosiahnuť fajn chuť. To vám možno dodá odvahu a sebavedomie.

Žiaľ, niekedy sú tieto zmesi doplnené aj chémiou a to sa nám už páči menej. Ak máte odvahu, skúste radšej dávať len jednodruhové korenie. Napríklad len tymián a čierne korenie v mäse naozaj nič nepokazí. Ak ale plánujete dobrú chuť, mám tu dva tipy:

Mlynček na korenie

Používajte mlynček na korenie. Nekupujte mleté korenie. Mleté korenie už po otvorení sáčku nie je veľmi voňavé. A v priebehu pár hodín zvetrá a zoxiduje. Dá síce štipľavosť, ale nič iné.

Čerstvo namleté korenie má bohatú vôňu a dokonca aj chuť. Vyskúšajte raz a uvidíte, že od tej chvíle vás korenie namleté viac než pred pár sekundami prestane zaujímať.

mlyncekmlyncek-na-korenie

Vyberte si mlynček na korenie

Mažiarik

Druhá možnosť je použiť mažiarik. V jednom vybavíte všetko. Podrvíte korenie, rascu. Nemusíte na každý druh korenia mať jeden mlynček, pretože stačí zakaždým nasypať, pokrútiť a máte hotové. V mažiariku môžete podrviť napríklad čierne korenie a vy rozhodnete, či sa vám hodí mať ho len trocha rozdrvené, alebo chcete úplne najemno.

maziar

Vyberte si mažiarik a iné pomôcky do kuchyne

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: