Kaprík v rúre za zemiakmi skrytý

Kapor je bolesť! Vianoce sú smrť. Skôr než do toho stihne vstúpiť Sloboda zvierat, rýchlo zahlušíme nevinného kapríka a celého ho zjeme.

Chytáme kapra

Kapor je ryba, pláva vo vode. Ak ho chcete získať, musíte ísť na rybačku. Rybačka je nudná, zdĺhavá a otravná činnosť. Vykonáva sa tak, že stojíte v dlhom rade, až sa nakoniec, zhruba po hodine čakania dostanete ku kadi, v ktorej žijú kapry a pri nej vám jedného predajú.

Recepty na varenie

V minulom storočí chytali niektorí ľudia kapry udicou priamo v rybníkoch. Je to nepraktické, pretože v rybníkoch je málo kaprov a veľa vody. V rade to vyjde narovnako.

My, čo milujeme život v každej jeho forme (s výnimkou komárov, múch a mravcov), by sme nedokázali kapra zabiť. Preto je vhodné využiť na túto činnosť nájomného vraha, na rolu ktorého sa ochotne prepožičia každý predavač, dokonca rád a bezplatne. Nasleduje gilotíny hodný akt:

Dekapitácia

Čiže po slovensky ubezhlavenie. Na prvý pohľad

Recepty na varenie

to vyzerá, akože fik-fik, ale radím fikať veľmi opatrne. Chrbtová kosť je nepríjemne pevná, preto aj ostrým nožom treba riadne tlačiť. Šupiny ryby sú pokryté slizom a sú mimoriadne klzké.

Recepty na varenie

Nechcem ani domyslieť, ako by dopadlo také podkĺznutie! Preto – ak máte – môže byť vhodnejším nástrojom sekáčik. A keď už sekáte, odseknite aj chvost.

Pitva

Nasleduje pitva. Nejde o zistenie príčiny smrti, ale o odstránenie vnútorností. Radím pitvať opatrne a veľmi pomaly, aby ste nechtiac nerozrezali črevo (kaprovo), pretože jeho rozliaty obsah by neskôr mohol byť jemnou, ale nemilou súčasťou vášho jedla.

Recepty na varenie

Naozaj ostrým nožíkom rozkrojte kožu na brade (ako sa to volá u rýb?) a rez ťahajte opatrne stále dolu, stredom brucha.

Recepty na varenie

Režte tak, aby sa nepoškodili vnútorné orgány. Ak sa nebudete ponáhľať, pôjde to na prvý pokus.

Recepty na varenie

Keď ste na konci, začnite oddeľovať orgány od bokov ryby. Držia len jemne na blankách.

Recepty na varenie

Keď sa dostanete takmer k chrbtu, oddeľte rovnako aj druhý bok.

Recepty na varenie

Rukou bez nožíka nakoniec jemne vylúpnite všetky vnútorné orgány a druhou dôrazne odháňajte papagáje, choré od zvedavosti.

Recepty na varenie

Ryby majú v tele pašerácke puzdro, zbernú nádobu na zadržané vetry, alebo čo to vlastne je za téglik. Neje sa.

Recepty na varenie

Papúchy v tejto chvíli v súboji o hračky vyhrávajú. Ich odlákanie je teraz veľmi dôležité. Jeden dostane figu…

Recepty na varenie

… a druhý datľu. Teraz dajú chvíľu pokoj, takže budeme môcť smelo šibrinkovať nožom.

Odšupinkovatenie

Kapor má po celom tele šupiny. Potrebuje ich, aby nás naštval. Ich odstránenie je poriadna otrava. Ide to pomaly a kapor zostane klzký, aj keby ste ho vydrhli šampónom. (Áno, skúšal som to.)

Recepty na varenie

Odšupinkovať sa dá tak, že budete robiť rýchle ťahy nožom v smere rastu šupín. Po pár škrabnutiach nožom zlezie sliz a potom začne nožík vytrhávať aj šupiny. Je fajn, ak pritom neporušíte kožu.

Recepty na varenie

Správny výsledok je, ak sú šupiny všade po celej kuchyni, iba na kaprovi nie.

Nasolenie

Teraz máte kapríka pripraveného. Umyte ho a poriadne nasoľte zvonka aj zvnútra. Soli dajte toľko, aby tvorila takmer súvislú vrstvu. Kapra ešte okoreňte. Jemná chuť vznikne s trochou majoránky a rasce. Netreba nič iné.

Recepty na varenie

Kto si netrúfa, môže použiť ktorúkoľvek hotovú zmes korenín na ryby. Bývajú namiešané lepšie, než by odhadol neskúsený "našinec".

Nakoniec nasoleného a okoreneného kapra zabaľte do vopred pripraveného ilegálneho vrecka a dajte na noc do hotela zvaného chladnička. Alebo – ak treba – pečte okamžite. Ako sa vám hodí.

Recepty na varenie

Pečenie

Chvíľa, ktorá rozhodne o tom, ako sa vám celá akcia vydarí. Zapnite rúru, nech sa vyhrieva. Medzitým očistite zopár zemiakov a urobte z nich malé kocky alebo obdĺžniky.

Kapra položte na brucho do stredu pekáča a obklopte zemiakmi. Črpnite hádam za deci vody a na kapra poukladajte väčšiu polovičku masla. Zemiaky aj rybu môžete pofŕkať rascou, zemiaky ešte aj soľou a do pece s tým!

Pre jemnejšie pečenie môžete pekáč zakryť alobalom, potom sa o rybu pred vybratím stačí zaujímať len raz, keď ju odhalíte a necháte ešte trochu pripiecť povrch. Ak ju necháte odkrytú od začiatku, musíte pec otvoriť každých pár minút a rybu popolievať šťavou vydolovanou z dna spomedzi zemiakov, čo je nepohodlné a veľmi horúce. Aj zvyšok masla pri týchto kontrolách miňte. (Mne viac chutí pečenie bez alobalu.)

Recepty na varenie

Zhruba po 40-minútovom čakaní sa dá kapor vyhlásiť za novopečeného.

Rybe by stačilo aj kratšie opekanie, problémom sú však zemiaky. Dôležité je, aby neboli nedopečené, riaďte sa preto skôr podľa nich než podľa kapra.

Recepty na varenie

Z dvojkilového kapra rátajte so štyrmi porciami. Ak máte aj polievku a nejaký koláčik, bude to práve akurát, aby vás netrápil hriech zvaný obžerstvo.

Recepty na varenie

Zvlášť na zemiaky si musíte nakoniec dávať pozor. Sú dobre pomastené a veľmi nezdravé, preto vyvolajú čulý a neodbytný záujem všetkých členov domácnosti.

Tento recept chce len jediné – odvahu. Keď mi ho pred pár rokmi kolegyňa dávala, tiež som neveril, že to dokážem. Ale skúsil som a odvtedy "viem variť" aj ryby!

Komentáre k článku: Kaprík v rúre za zemiakmi skrytý

 1. xxx 23. decembra 2008

  ??? … a na kapra poukladajte väčšiu polovičku masla. … ???

  !!! väčšia polovička NEEXISTUJE !!!

 2. madeleine 19. januára 2009

  coby nie, je na sikovnosti kuchara, aby sa mu to podarilo… ale neboj, to pride s casom a skusenostami… 😉

 3. eraserhead 19. januára 2012

  Kapra síce nemusím, ale ak by som ho niekomu chcel pripraviť a jeho chuť sprzniť, rozhodne by som použil všadeprítomné korenie na ryby alebo inú gebuzinu.
  Ach jaj…….

 4. Gina 11. januára 2017

  Ryby mam rada, ale lov a nasledne cistenie – to uz vobec nemusim. Najviac sa mi pacil „splech“: „Správny výsledok je, ak sú šupiny všade po celej kuchyni, iba na kaprovi nie“. Predstavila som si to zivo v mojej kuchyni … na podlahe mam plysak, original orient. Grrr
  Idem sa usulat od smiechu.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: